Synoptyczne tablice mozaikowe
.
TABLICE STOJĄCE
Tablica płaska
- segmenty ustawione w jednej linii
- elewacja płaska
Tablica "łukowa"
- segmenty ustawione stycznie do łuku tablicy
- elewacja wyprolowana wg łuku tablicy
- minimalny promien łuku tablicy R = 6500 mm
Tablica "łamana" - segmenty ustawione pod katem: 30° - dotyczy sytemów DTM 24x24 i STM 25x25 15° - dotyczy tylko systemu STM 25x25 - elewacje segmentów płaskie, połaczone za pomoca łaczników katowych
Tablica w postaci stojaka trójramiennego
Przeznaczona jest dla małych nastawni lub dyspozytorni, gdzie ze względu na brak miejsca lub względy ekonomiczne nie ma możliwości zamontowania konstrukcji prostej bądź łamanej. Mozaika tablicy zamontowana jest na każdym ramieniu gwiazdy. Tablica w tej wersji wymaga obsługi przez co najmniej trzech operatorów.
Tablica dwustronna
Przeznaczona jest dla małych nastawni lub dyspozytorni. Mozaika tablicy zamontowana jest z obu stran konstrukcji (z przodu i z tylu). Tablica w tej wersji wymaga obsługi przez co najmniej dwóch operatorów.
Mozaiki tablic występują w dwóch systemach:
- System DTM 24 x 24 mm (preferowany), złożony z modułów M24 i M12- System STM 25 x 25 mm (tylko na specjalne zamówienie), złożony z modułów M25 i M12,5
W przypadku gdy gabaryt aparatu nie pasuje do wielokrotności modułu tablicy, dysponujemy elementami pośredniczącymi, dzięki którym możliwe jest wykonanie specjalnej ramki „wpasowującej” aparat w moduł tablicy. Sterowniki i przełączniki montowane są najczęściej poprzez płytki pośredniczące pokryte od czoła fakturą identyczną z elewacją tablicy. Szczegóły dotyczące sposobu zabudowy poszczególnych aparatów każdorazowo uzgadniane są z zamawiającym.
Kasetki sygnalizacyjne typu KSD przeznaczone są do sygnalizacji stanu obiektów. Montowane są w korpusach mozaiki; kapturki kasetek zlicowane są z powierzchnią elewacji tablic STM oraz pulpitów sterowniczych. Zestawy kasetek obudowane ramką aluminiową mogą być montowane również w płaszczyznach blaszanych, drewnopodobnych lub innych (np. w szafach, blatach i nadstawkach pulpitów).
Uwaga: Kasetki KSD można stosować tylko w tablicach systemu STM o rastrze 25 x 25 mm.
DANE TECHNICZNE
- napięcie sterowania: 12-230 V AC DC
- pobór prądu: ok. 80 mA
- barwy podświetlania: czerwona, zielona, żółta, biała, niebieska
- wymiary: 50,3 x 25,15 mm
- wyprowadzenia:
złącze szufladowe,
listwa zaciskowa lub inne wg odrębnych uzgodnień
BUDOWA
Kasetka składa się z trzech podstawowych elementów: korpusów, płytki z diodami oraz kapturka (mleczno- białego). Na powierzchni kapturka naniesiony jest metodą sitodruku lub grawerki dowolny napis, znak lub symbol. Może być zastosowany kapturek przezroczysty, pod którym umieszcza się napis wykonany na folii matowej lub kalce technicznej. Kasetki wykonywane są w wersji pojedyńczej, lub w zestawach wielopolowych w dowolnej konfiguracji.
PRZYKŁADOWE REALIZACJE TABLIC
Tablica w ramce aluminiowej umieszczona w maskownicy do zabudowy w ramie obrotowej szafy sterowniczej dla stacji energetycznej. Na tablicy umieszczono fragment schematu energetycznego z przyciskami podświetlanymi, wskaźnikami elektromagnetycznymi oraz modulami LED z wyprowadzeniami na listwy zacisków.